Grunge-hyllning – singalong!
Fantastiskt kul att Grungehyllningen med Gurra och Calle sålde ut så fort! Och att vi därför "tvingas" sätta in ett extradatum! Mycket välkomna!
Här hittar du biljetter till 14 feb: https://www.nortic.se/ticket/event/77770
______________________________________________________________________________
Minns du känslan av 90-talets grunge? Den råa ärligheten, de mörka melodierna och texterna som talade direkt till hjärtat. Den 30 januari tar Calle Medin och Gustav Breine med dig tillbaka till den eran – på ett sätt du aldrig upplevt förut. På Sofia Common, mitt i hjärtat av Stockholm, bjuder de in till en intim hyllningskonsert där klassikerna från Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden och fler får nytt liv – unplugged. Bara akustiska gitarrer, röster och ren känsla.
Och det bästa? Du är en del av kvällen. Det blir allsång, gemenskap och en chans att sjunga med i låtarna som definierade en generation. En kväll där vi tillsammans skapar den där magiska stämningen som bara uppstår när musiken förenar oss.
Säkra din plats nu – för det här blir mer än en konsert. Det blir en resa tillbaka till grungens själ, där vi sjunger, minns och känner tillsammans.
🎙️Datum: 15 feb
🎙️Plats: Sofia Common
🎙️Restaurangen öppnar: kl 16.00
🎙️Konsert kl 19.30-22 med paus
🎙️Bondegatan 57. T-bana Medborgarplatsen. Buss 2 eller 66
February 15, 2026
-
Sofia Common
Insläpp:
19.00
Konsert:
19.30
Support:
Biljettpris:
fr. 120 SEK
Åldersgräns: